foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kapliczka św. Anny pochodzi prawdopodobnie z 2 połowy XIX w., murowana
i otynkowana, prostokątna, pokryta dachem siodłowym, zwieńczonym krzyżem. Drzwi i okna zakończone półkoliście. W narożach ściany frontowej znajdują się dwie czworoboczne sterczyny zakończone stożkowym daszkiem.

 

 

 

Z historią powstania tej kapliczki łączy się miejscowa legenda. Głosi ona, że pewnego wieczoru, gdy jechał tamtędy chłop na swojej furmance ukazała mu się tajemnicza postać. Nieznajomy obiecał chłopu ogromny majątek w zamian za podpis w księdze własną krwią. Rolnik poprosił nieznajomego o jeden dzień do namysłu. Następnego dnia gospodarz, wraz ze swoja małżonką udali się na umówione miejsce. Po drodze żona na chwilę musiała zejść z wozu. W miejscu znanych chłopu z poprzedniego wieczora, czekała już na nich zjawa, która ujrzawszy kobietę wpadła w furię, zaczęła krzyczeć i zerwała umowę. Wstrząśnięty sytuacją chłop spojrzał na siedzącą obok kobietę. Ale zamiast swojej żony ujrzał Matkę Boską. Gdy wracał do domu, jego żona czekała na niego w tym miejscu, w którym uprzednio zeszła z wozu. Oboje zdali sobie sprawę, że Matka Boska uchroniła rolnika od zaprzedania duszy diabłu. Z wdzięczności oboje wybudowali w miejscu objawienia kapliczkę, która stoi aż po dziś dzień.

  

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.