foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W lipcu 1903 r. miała miejsce wielka powódź. Wody rzeki Mała Panew dotrzeć miały aż pod remizę strażacką. Z powodu zalanych pól i łąk dobudowano w 1904 r. do remizy kapliczkę poświęconą św. Nepomucenowi, który miał chronić wieś od kolejnych powodzi. Gdy figura św. Nepomucena uległa zniszczeniu, mieszkańcy obrali sobie za patrona św. Urbana. Obraz wyobrażający świętego, umieszczony we wnętrzu kaplicy, ufundował p. Franciszek Pasieka. Obecnie co roku (25 maja) odbywają się uroczyste procesje od tej kapliczki do wszystkich krzyży w tej miejscowości.

 

 

Kapliczka jest murowana, wykonana z cegły, kwadratowa, nakryta dachem siodłowym z blachy, z dobudowaną do niej czworokątną wieżą. Wieża jest dwukondygnacyjna, a kondygnacje oddzielone gzymsem. Okna i drzwi kapliczki oraz niższej kondygnacji wieży zamknięte łukami. Okna w wyższej i węższej kondygnacji wieży prostokątne. Górna kondygnacja ozdobiona czterema, narożnymi sterczynami z daszkami czterospadowymi. Całość wieży zwieńczona stożkowym dachem, krytym blachą z krzyżem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.