foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Obecna kapliczka słupkowa zastąpiła zawieszoną na drzewie skrzynkę, Upamniętnia śmierć nieznanej osoby. Kapliczka została wykonana z wykorzystaniem kamieni przywiezionych z Medjugorie, a figura Maryi pochodzi została przywieziona z Chorwacji.

Kapliczką opiekuje się rodzina Lesik.

Pod koniec lutego 2020 roku figura została zniszczona. W tym czasie zniszczono również kilka innych figur m.in. w Żędowicach oraz w Gąsiorowicach.

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Nad rzeką Mała Panew stoi drewniany krzyż, z którym wiąże się ciekawa historia jego powstania. Otóż pewien młodzieniec z rodziny Wyżgoł studiował w Wiedniu, a następnie wyjechał do Brazylii. Tam jednak ciężko zachorował i obiecał sobie wówczas, że jak wyzdrowieje to przyjmie święcenia kapłańskie. Pierwszą swoją mszę odprawić miał właśnie przy krzyżu nad rzeką. W 1994 r. drewniany krzyż przewrócił się, ale został ustawiony na nowo przez p. H. Wyżgoła.

 

 

Czytaj więcej: Staniszcze Małe - krzyż za rzeką

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Betonowy krzyż stojący pod lasem spórockim został ufundowany na cześć poległych w tym lasku powstańców śląskich. Pierwotny krzyż, drewniany stał aż do późnych lat powojennych i wtedy uległ zniszczeniu. W 1968 r. państwo Leja postanowili postawić tam nowy, ale tym razem betonowy krzyż z fundamentem. Z polecenia powiatowych władz partyjnych obalono go, ułamano fundament i porzucono w lesie. Po pewnym czasie krzyż powrócił na swoje dawne miejsce, jednak z racji tego, iż jego fundament został zniszczony, obecnie jest nieco niższy.

 

Czytaj więcej: Staniszcze Małe - krzyż pod lasem

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Krzyż ten został postawiony w celu upamiętnienia mieszkańców Staniszcz Malych poległych w czasie I wojny światowej. Projekt powstał w 1929 roku, a jego inicjatorem był Alojzy Szopa pochodzący z Brzeziny. Aby ten pomink powstał potrzebne były pieniądze, które musiały zostać zebrane przez mieszkańców Staniszcz Małych. Zbiórka pieniędzy prowadzona była pod nadzorem Juliusza Gerlicha naczelnika komitetu, który zbierał pieniądze na budowę. Aby budowę moża było rozpocząć, zorganizowano festyn sportowy, na którym zebrano 32 marki i 27 fenigów.

 

Czytaj więcej: Staniszcze Male - krzyz - pomnik

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.