foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

W 1934 roku Franz Przondziono wybudował na terenie swego gospodarstwa (liczącego 27 ha) kapliczkę murowaną. Wybudował ją, z wdzięcznością za powodzenie i pomyślny rozwój swego gospodarstwa. Mówił, że ile ziemi będzie mógł zagospodarować, tyle będzie jego gospodarstwem.

Kapliczka, o której mowa, stoi na Świerkli, na terenie parafii w Żędowicach. Posiada wnękę, w której fundator umieścił figurę Maryi z Dzieciątkiem na ręku. Dzieciątko jest w białej koszulce, ma otwarte ręce i jest zwrócone całym ciałem do przodu. Matka Boska ma koronę na głowie przykrytą białym welonem, niebieski płaszcz i czerwoną suknię.
Do kapliczki, aż do lat 50 – tych (kiedy to władze zakazały procesji) zmierzały procesje z księdzem z Żędowic, odbywały się tam nabożeństwa z licznym udziałem wiernych.
Kapliczka stała na terenie prywatnym do roku ok.1975-77, który był własnością pani Kobalczyk. Potem ziemię sprzedano RSP w Żędowicach. W 1980 r. pewien chory pracownik RSP w Żędowicach wyjął figurę Madonny i potłukł ją zostawiając przed kapliczką. Pan Paweł Kulik, mieszkający w pobliżu, pozbierał rozbitą figurę i skleił ją, oraz odnowił, po czym Madonna znów wróciła na swe miejsce w kapliczce.
Generalny remont kapliczki został przeprowadzony w 1994 r. Pan R. Kściuk odnowił figurę Matki Bożej, a H. Skoruppa, A. Ibrom, J. Duda, R. i W. Plank wzmocnili konstrukcję i odnowili kapliczkę.
Odnowioną kapliczkę i figurę Matki Pięknej Miłości poświęcił ks. Bernard Kotula, proboszcz parafii Św. Rodziny w Zawadzkiem w czasie nabożeństwa 15 maja 1994 r. Na dole pod figurą jest napis w języku polskim i niemieckim:
„MATKO PIĘKNEJ MIŁOŚCI – MUTTER DER SCHONEN LIEBE“
Obecnie (szczególnie w maju) odbywają się tam nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny z udziałem mieszkańców ul. Ziaji (przy której stoi kapliczka) oraz wiernych z okolic.

W lutym 2020 roku znajdująca się we wnęce figura została zniszczona. Po odnowieniu wróciła na swoje miejsce w kwietniu 2020 roku.

 

 

 
 
 
 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.