foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jedna kapliczka znajduje się na przeciw szkoły na ulicy Strzeleckiej. Jest to kapliczka - dzwonnica zwana przez mieszkańców Żędowic „dzwonkiem”.
        Kapliczka ta jest dwukondygnacyjna zakończona stożkowatym, okrągłym daszkiem pokrytym gontem, pod którym znajduje się mały dzwonek "Stanisław". Jest ona murowana w formie kwadratu, otynkowana z wewnątrz i zewnątrz. Ołtarz znajduje się po stronie zachodniej zwrócony ku wschodowi. W środku ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a po bokach są dwie drewniane figury - rzeźby św. Franciszka i św. Klary. Kapliczka jest obiektem zabytkowym pod opieką wojewódzkiego konserwatora.

 Jako datę wybudowania kapliczki przyjmuje się rok 1780, ten sam, w którym hrabia Filip Collona wybudował domy hutnicze. Wokół kapliczki skupiało się kiedyś życie religijne Żędowiczan, aż do roku 1831, kiedy to parafia została przyłączona do parafii Kielcza, wtedy to rola kapliczki znacznie spadła. Ożyła ponownie w czasie kulturkamfu, gdy proboszcz w Kielczy uległ polityce Bismarka. Gdy w 1885 roku wybudowano kościół, dzwon - sygnaturkę przeniesiono i umieszczono w kościele.
        Współcześnie w czasie obchodów dni krzyżowych i św. Marka podąża do niej co roku procesja mieszkańców wsi. Jest też zawsze przyozdabiana w Boże Ciało.

 

Informacje zebrane od mieszkańców ale ich źródłem jest książka

O, Madonno Czarna - Żędowicka Pani!
Opracowanie: Marta Górka, Ewa Kulik, Antoni Ludwig,
Żędowice 2003, s.18

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.