foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

 

 

Krzyż przy ulicy Opolskiej został wybudowany w 1903 roku. Franciszek Kura widząc rozpadający się krzyż i dzwonnicę drewnianą, które stały po przeciwnej stronie ulicy, wystąpił z inicjatywą wybudowania nowego krzyża betonowo – marmurowego na swoim podwórku. Finansowo wspierali go sąsiedzi. W czasie zbiórki pieniędzy przeznaczonych na krzyż jedna mieszkanka powiedziała: „że na krzyż nie da pieniędzy, bo nie będzie się żegnać.” Dzień przed poświęceniem już postawionego krzyża, przechodziła obok niego nie przeżegnawszy się ani razu upadła martwa.

 

Czytaj więcej: Zawadzkie - Krzyż przy ulicy Opolskiej

 

Krzyż został postawiony przez parafian z kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic A. Mickiewicza i K. Szymanowskiego, tuż obok torów kolejowych. Przed jego postawieniem w miejscu tym dochodziło do wielu śmiertelnych wypadków. Odkąd został w tym miejscu ufundowany krzyż, tuż obok torów kolejowych, nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego na tym przejeździe. W maju odbywają się do tego krzyża procesje majowe.

Czytaj więcej: Zawadzkie - krzyż przy ulicy Szymanowskiego

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.