foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezwykle ciekawa historię ma kapliczka Świętej Trójcy, usytuowana na wzgórzu poza wsią w otoczeniu starych lip. Pewnego dnia, gdy w Leśnicy wybuchła epidemia choroby zakaźnej, mieszkańcy udali się na piesza pielgrzymkę do kościoła Studzionka p.w. Nawiedzenia NMP w Ujeździe, aby prosić Boga przez modlitwę o pomoc.W miejscu, gdzie obecnie stoi kapliczka, pielgrzymi zrobili sobie krótki odpoczynek.

 

 

Aby podziękować Bogu za wysłuchanie ich modlitw, na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku w pierwszą niedziele lipca udawali się do Studzionki. Od kilku już lat tradycja ta jednak została zarzucona.
Kapliczka jest murowana i otynkowana, w kształcie kwadratu, sklepiona żeglasto. Na zewnątrz w narożnikach uproszczone pilastry. Wejście zamknięte jest segmentowo, szczyt o wykroju falistym, flankowany segmentami, zwieńczony krzyżykiem kowalskim. Nakryta dachem siodłowym. W jej wnętrzu znajdują się drzwi z kratką kowalską oraz zawieszony jest obraz Chrystusa Bolesnego.

 

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.