foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W Starym Ujeździe znajduje się jeszcze jeden krzyż polny, drewniany. Jak głoszą miejscowe przekazy jest to już trzeci krzyż stojący na tym miejscu. Pierwszymi właścicielami miejsca, na którym stoi, byli państwo Lasak. Potem pole kupili państwo Jarosz, opiekujący się już drugim krzyżem, a którzy w 2000 r. wymienili go na trzeci.
W 1980 r. domurowana została do niego betonowa podstawa.

 

 

Czytaj więcej: Stary Ujazd - krzyż polny drewniany

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W Starym Ujeździe znajduje się murowany krzyż polny. Według jednych mieszkańców został postawiony w tym miejscu bez jakiegokolwiek powodu, według innych na pamiątkę wypadku, jaki niegdyś zdarzył się w tym miejscu. Na druga hipotezę pośrednio wskazują napisy umieszczone na krzyżu: „Prosimy o pobożny Ojcze Nasz za dusze cierpiące” oraz „W krzyżu jest zbawienie”.

Czytaj więcej: Stary Ujazd - krzyż polny

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Niezwykle ciekawa historię ma kapliczka Świętej Trójcy, usytuowana na wzgórzu poza wsią w otoczeniu starych lip. Pewnego dnia, gdy w Leśnicy wybuchła epidemia choroby zakaźnej, mieszkańcy udali się na piesza pielgrzymkę do kościoła Studzionka p.w. Nawiedzenia NMP w Ujeździe, aby prosić Boga przez modlitwę o pomoc.W miejscu, gdzie obecnie stoi kapliczka, pielgrzymi zrobili sobie krótki odpoczynek.

 

 

Czytaj więcej: Stary Ujazd - kapliczka

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.