foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z końca XIX w. Jest to typ domkowy, sklepionym kolebkowo. Pokryta jest dachem siodłowym, na którym znajduje się czworokątna wieżyczka i sygnaturka nakryta daszkiem stożkowym, zwieńczonym metalowym krzyżem. Kapliczkę wybudowano z cegły i pomalowano, a dach pokryto dachówką. Drzwi i okna zakończone są łukami. W narożach ściany frontowej znajdują się dwie czworoboczne sterczyny zakończone dwuspadowymi daszkami z metalowymi krzyżami. Z zewnątrz w niszy nad drzwiami znajduje się malowidło przedstawiające św. Urbana. Po prawej stronie drzwi, na ścianie frontowej, kilkanaście lat temu został umocowany drewniany krzyż (postać Chrystusa wykonana jest z metalu). Podobno ów krzyż leżał w ogródku p. Świerzy.

We wnętrzu kapliczki znajdują się obrazy i figurki ludowe wyobrażające Matkę Boską.
Ponieważ wieś nie miała kościoła, jego rolę spełniała kapliczka. Gromadzili się przy niej mieszkańcy, odprawiając modlitwy majowe i różańcowe, poranne i wieczorne. Dźwięk umieszczonego w wieżyczce dzwonka oznajmiał o śmierci któregoś z mieszkańców, dzwonił na Anioł Pański, w czasie procesji, a także pożaru. Dziś, gdy wybudowano kościół, raz w roku, w maju, do kapliczki odbywa się z okazji Dni Krzyżowych procesja mieszkańców.

 

Sieroniowice - kapliczka
Kapliczka przed remontem

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.