foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kapliczka powstała w XVIII w. ku czci św. Urbana, patrona chroniącego pola przed zniszczeniami. Jest murowana i otynkowana. Ma kształt prostopadłościanu o podstawie prostokąta. Na ścianach, zwróconych w cztery strony świata, znajdują się nisze, w których umieszczone są obrazki świętych. Kapliczka nakryta jest dwuspadowym dachem z czerwonej dachówki.
Z jej powstaniem związana jest miejscowa legenda. Głosi ona, że pewien szlachcic ziemi brzezińskiej chciał zemścić się na mieszkańcach Sieroniowic i spalić wieś. Jednak w drodze jego koń wystraszył się i stanął przysłowiowego „dęba”. Spadając z konia szlachcic zginął na miejscu. Na pamiątkę tego tragicznego znaczenia mieszkańcy wybudowali w tym miejscu kapliczkę.

Czytaj więcej: Sieroniowice - kapliczka w ląkach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z końca XIX w. Jest to typ domkowy, sklepionym kolebkowo. Pokryta jest dachem siodłowym, na którym znajduje się czworokątna wieżyczka i sygnaturka nakryta daszkiem stożkowym, zwieńczonym metalowym krzyżem. Kapliczkę wybudowano z cegły i pomalowano, a dach pokryto dachówką. Drzwi i okna zakończone są łukami. W narożach ściany frontowej znajdują się dwie czworoboczne sterczyny zakończone dwuspadowymi daszkami z metalowymi krzyżami. Z zewnątrz w niszy nad drzwiami znajduje się malowidło przedstawiające św. Urbana. Po prawej stronie drzwi, na ścianie frontowej, kilkanaście lat temu został umocowany drewniany krzyż (postać Chrystusa wykonana jest z metalu). Podobno ów krzyż leżał w ogródku p. Świerzy.

Czytaj więcej: Sieroniowice - kapliczka nad stawem

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kapliczka znajdująca się przy ulicy Ujazdowskiej powstała w XIX wieku. Jest wykonana z cegieł, dach dwuspadowy, wyłożony dachówką. Na dachu znajduje się dzwonnica, której dzwon wzywał na Anioł Pański. Podczas II wojny światowej Niemcy przetopili go na amunicję. Po wojnie mieszkańcy założyli nowy, który przetrwał do dziś. Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz ukazujący św. Dominika który od Matki Boskiej dostaje różaniec oraz figury świętych.

 

 

Czytaj więcej: Sieroniowice - kapliczka

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.