Kapliczka powstała w XVIII w. ku czci św. Urbana, patrona chroniącego pola przed zniszczeniami. Jest murowana i otynkowana. Ma kształt prostopadłościanu o podstawie prostokąta. Na ścianach, zwróconych w cztery strony świata, znajdują się nisze, w których umieszczone są obrazki świętych. Kapliczka nakryta jest dwuspadowym dachem z czerwonej dachówki.
Z jej powstaniem związana jest miejscowa legenda. Głosi ona, że pewien szlachcic ziemi brzezińskiej chciał zemścić się na mieszkańcach Sieroniowic i spalić wieś. Jednak w drodze jego koń wystraszył się i stanął przysłowiowego „dęba”. Spadając z konia szlachcic zginął na miejscu. Na pamiątkę tego tragicznego znaczenia mieszkańcy wybudowali w tym miejscu kapliczkę.
Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z końca XIX w. Jest to typ domkowy, sklepionym kolebkowo. Pokryta jest dachem siodłowym, na którym znajduje się czworokątna wieżyczka i sygnaturka nakryta daszkiem stożkowym, zwieńczonym metalowym krzyżem. Kapliczkę wybudowano z cegły i pomalowano, a dach pokryto dachówką. Drzwi i okna zakończone są łukami. W narożach ściany frontowej znajdują się dwie czworoboczne sterczyny zakończone dwuspadowymi daszkami z metalowymi krzyżami. Z zewnątrz w niszy nad drzwiami znajduje się malowidło przedstawiające św. Urbana. Po prawej stronie drzwi, na ścianie frontowej, kilkanaście lat temu został umocowany drewniany krzyż (postać Chrystusa wykonana jest z metalu). Podobno ów krzyż leżał w ogródku p. Świerzy.
Kapliczka znajdująca się przy ulicy Ujazdowskiej powstała w XIX wieku. Jest wykonana z cegieł, dach dwuspadowy, wyłożony dachówką. Na dachu znajduje się dzwonnica, której dzwon wzywał na Anioł Pański. Podczas II wojny światowej Niemcy przetopili go na amunicję. Po wojnie mieszkańcy założyli nowy, który przetrwał do dziś. Wewnątrz kapliczki znajduje się obraz ukazujący św. Dominika który od Matki Boskiej dostaje różaniec oraz figury świętych.