foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Kapliczka przy ulicy Wiejskiej w Olszowej została wybudowana w 1945 roku. Jej fundatorem był Jan Ciecior, mieszkający wówczas w Olszowej. Budowy zaś podjęli się Johan i August Podolscy, również z Olszowej. Została ona postawiona w podzięce Bogu za szczęśliwy powrót mężczyzn z wojny. Co roku w Boże Ciało do kapliczki udaje się procesja, aby prosić Boga o dobre zbiory i zdrowie dla rodzin. Teraz kapliczka ta jest pod opieką rodziny Kubica, spokrewnionej z fundatorem. Rodzina ta jest „sąsiadem” kapliczki.

Czytaj więcej: Olszowa - kapliczka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Drewniany krzyż znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Polnej i Szkolnej w Olszowej został postawiony przed II wojną światową przez Emanuela Tiszbierek. Został on pod opieką rodziny Tiszbierek do 1972 roku. W tym samym roku krzyż ten złamał się. Przyczyną był zły stan drewna. Cieśla Engelbert Urbańczyk i Emanuel Tiszbierek zobowiązali się odremontować krzyż. W 1973 bądź 1974 roku Alfons Trepisor i Emanuel Tiszbierek umocnili krzyż betonową podstawą. Od tego czasu aż po dzisiaj krzyż ten jest pod opieką rodziny Trepisor.

Czytaj więcej: Olszowa - krzyż drewniany

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.