foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kapliczka z XIX wieku powstała prawdopodobnie w podzięce za przywrócenie zdrowia lub upamiętnienia ofiar epidemii. Kapliczka w zastępstwie kościoła gromadziła ludność przy modlitwach majowych, różańcowych porannych lub wieczonych. Dzwonki dzwoniły na Anioł Pański, oznajmiały o śmierci, innych nieszczęściach.

 

Czytaj więcej: Niezdrowice - kapliczka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ten krzyż stał przy kościele, który już nie istnieje. Do 1945 roku miejscowość Niezdrowice nie miała kościoła, w którym odprawiałoby msze św. W 1946 roku ksiądz wikary Franciszek Grabisz, który później pełnił funkcję proboszcza (ksiądz proboszcz Maksymilian Gerlich zginął razem ze swoimi siostrami z rąk żołnierzy radzieckich, połamali mu nogi, a później podpalili plebanię, w której znajdował się ksiądz Gerlich z siostrami).

 

Czytaj więcej: Niezdrowice - krzyż

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.