foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Krzyż stojący na drodze dojazdowej do Klucza, na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Kozielskiej został postawiony przez matkę, której jedyny syn zginął w okopach I wojny światowej.

 

 

Kobieta dowiedziawszy się o tragedii jaka ją spotkała, od razu po wojnie postawiła krzyż na pamiątkę swego syna. Krzyż przetrwał czasy II wojny światowej. Po wojnie uległ zniszczeniu. Przez długi czas nikt nie ośmielił się (w obawie przez reakcją władz komunistycznych) wyremontować krzyża. Wyremontowany ostatecznie krzyż stoi w niezmienionej postaci do dnia dzisiejszego. Raz w roku w uroczystości św. Marka Ewangelisty (25.04) do krzyż udaje się procesja z prośbą o urodzaje. Mieszkańcy wioski wraz z księdzem udają się „na górkę” by pomodlić się o szczęśliwe zebranie plonów i prosić o błogosławieństwo dla pól i zagród. Krzyżem opiekuje się jedna z rodzin mieszkających w wiosce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.