foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

W centrum wsi znajduje się mała zabytkowa kapliczka, pochodząca z 1 połowy XIX wieku. Kapliczka ta została wybudowana za czasów sołtysa Michaela Gowina. Był on pradziadkiem dziś już ponad 80-letniej mieszkanki wsi pani Marii Graipel, która w latach 1965 – 1983 pełniła funkcję sołtysa. Budowę kapliczki rozpoczęto pod koniec 1839 roku. Murowaną, otynkowana i prostokątną kapliczkę pokryto dachem siodłowym z dachówką. Ze środka dachu wznosi się mała wieża, ponadto jest on wysoki i stromy, budowany z myślą o tym, by śnieg zimą szybko z niego spadał i nie stanowił zagrożenia. W 1840 roku zamontowano dzwon, na którym widnieje napis

 

Sołtys           Michael Gowin
Urzędnik      Jan Juretko      Grzegorz Warzecha

Na wieży znajduje się mosiężna kula, na której stoi krzyż. W 1924 roku wypłytkowano podłogę. Podczas wojny zarówno zabudowania gospodarcze jak i kapliczka poważnie ucierpiały. Zniszczeniu uległy wszystkie obrazy znajdujące się wewnątrz kapliczki; przetrwała tylko stojąca na ołtarzu 80 centymetrowa figura Najświętszej Maryi Panny, którą przywiozła z Częstochowy i  ufundowała dla kapliczki babcia pani Marii Graipel. Po wojnie znaleźli się sponsorzy, którzy zakupili nowe obrazy. Obrazy te choć były piękne długo w kapliczce nie wisiały. Zostały skradzione w ciągu trzech miesięcy od czasu ich kupna. Nowe malowidła zakupione zostały dzięki ofiarności mieszkańców.
Pierwsze nabożeństwo przy kapliczce zostało odprawione w latach powojennych. We wsi nie było księdza więc mieszkańcy musieli iść po księdza pieszo do pobliskiej wsi Centawy, gdzie znajdował się ich kościół parafialny kościół. Kapłan odprawił nabożeństwo, po którym mieszkańcy wsi odprowadzili go z powrotem do Centawy i tam w kościele dopiero odprawiona została msza święta.
Msze św. w kapliczce odprawiane były raz w roku, w maju, kiedy obchodzone są Dni Krzyżowe. Odprawiał je ksiądz Lucjan Mainka. W 1999 roku za pieniądze zebrane  przez mieszkańców wyłozono płytkami obejście przed kapliczką. Od tego też roku odprawiana jest co roku msza żniwna, jako podziękowanie za zebrane plony. W pażdzierniku mieszkańcy wsi zbierają się przy kapliczce na modlitwie różańcowej. W maju zaś na nabożeństwach majowych.


Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.