foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Na ul. Kościelnej, nieopodal posesji rodziny Kaczmarczyk, znajduje się kolejna murowana kapliczka z przełomu XVIII/XIX w.
Dawniej znajdowała się ona na terenie prywatnym należącym do p. Hurka, który dokonał jej remontu, a przy okazji przeniósł ją ok. 20 m. bliżej ulicy.
W miejscu tym kapliczka znajduje się aż do dnia dzisiejszego. Zbudowana jest z cegły, pomalowana na biało z dachem pokrytym dachówką.

Wewnątrz znajdują się dwie ponad metrowej wysokości figury wyobrażające Matkę Boską oraz św. Jana Nepomucena. Z pierwszą z wymienionych figur wiąże się ciekawa historia. Ufundowała ja żona p. Hurka, Marianna. Po śmierci męża w kościele ukazał się jej duch księdza, któremu kobieta ministrantowała podczas odprawianej przez niego mszy.
Co roku, 25 maja, gdy obchodzone jest święto Jana Nepomucena, a także w czasie dni krzyżowych mieszkańcy wsi odbywają uroczystą procesję błagalną do kapliczki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.