foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na początku był tylko słup, na którym wisiał dzwonek pod daszkiem. Dzwonek dzwonił jak ktoś zmarł i zawsze na Anioł Pański. W czasie wojny w 1942 r. dzwonek został zabrany zarówno z słupa jak i z kapliczki. Później w kapliczce został umieszczony dzwon z Kasztalu. Nie spodobało się to mieszkańcom Kasztalu, że tam stoi sam słup.

Pomysł krzyża drewnianego dał Herman Pilarski, który poprosił leśniczego o drewno na nowy krzyż. Leśniczy dał zezwolenie, powstał krzyż drewniany i został pomalowany. W latach 1992/1993 zebrali się znów wszyscy mieszkańcy Kasztalu i uzgodnili, że powstanie nowy krzyż marmurowy. Tak się stało, powstał i istnieje do dziś. Krzyż został poświęcony w dniu 28 sierpnia 1994 r. przez ks. Franciszka Wolnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.