foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Kapliczka znajduje się na końcu wsi. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. Kapliczka jest murowana i otynkowana, nakryta dwuspadowym, schodkowym daszkiem zwieńczonym metalowym krzyżem. W ścianie frontowej nisza, w której umieszczona jest figura Chrystusa.

 

 

Z powstaniem kapliczki łączy się miejscowe podanie. Na jej miejscu miała stać niegdyś karczma, która była „solą w oku” ówczesnego proboszcza. Uważał on, że tylko demoralizuje ona mieszkańców i bardzo gorąco modlił się o jej unicestwienie. Trwało to jakiś czas - do momentu nadejścia straszliwej burzy, w której karczma została zniszczona, a właściwie spalona doszczętnie, ponieważ uderzył w nią piorun. Ksiądz bez większej zwłoki kazał wznieść na jej miejscu istniejącą do dnia dzisiejszego kapliczkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.