Błotnica Strzelecka - Krzyż

foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naprzeciw szkoły podstawowej, przy przebiegającej przez Błotnicę drodze międzynarodowej E-40, w cieniu drzew stoi kamienny krzyż, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem koloru białego.
Historia jego powstania wiąże się z ówczesnymi właścicielami pałacyku położonego w błotnickim parku, rodzina Possadowsky – Wehner von Grüben.

 

 

Jednym z członków tej rodziny był Hans – Adam, który w miejscu, gdzie dziś znajduje się krzyż, chciał wybudować kościół. Zakupił już nawet wszystkie potrzebne materiały, jednak nagła choroba i śmierć pokrzyżowały jego plany. Spadkobierca Hansa-Adama sprzedał nagromadzony przez jego poprzednika budulec, a na tym miejscu postawił kamienny krzyż.
Na marmurowej podstawie krzyża wyryte były kiedyś w języku niemieckim słowa modlitwy do miłosierdzia boskiego. Dziś miejsce na napis jest puste. Powyżej, w murowanej wnęce umieszczona jest figura Matki Boskiej. Krzyż jest zadbany i okresowo odnawiany przez mieszkańców.

 

 

 

 

Copyright © 2018 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.