foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Figura znajduje się na posesji Marii i Andrzeja Wróblów. Kapliczka została wykonana w roku 2012 a 29 kwietnia 2013 roku została poświęcona przez ks. Teodora Smiatka. 

 

Figura została wykonana z drewna dębowego przywiezionego z Druskiennik na Litwie, podstawa to pień tui, która rosła w parku w Błotnicy Strzeleckiej i została złamana w czasie tornada. W pniu umieszczona jest wykonana na Litwie płaskorzeźba przedstawiająca "Matkę Boską depczącą węża". Konstrukcję domku, w którym umieszczona figura stanowią deski ze stodoły plebanii w Leśnicy. U podnóża umieczono kamienie polne z okolic Czarnocina, a zwieńczona jest mosiężnym krzyżem z umieszczonym w środku czerwonym kryształem. Wnętrze jest oświetlone a z przodu umieszczono napis "Jezu ufan Tobie".

Autorem kapliczki jest artysta plastyk Stanisław Pietrusa autom m.in. Piety Śląskiej znajdującej się obok ratusza w Strzelcach Opolskich.

 

Figura Chrystusa Frasobliwego
Figura Chrystusa Frasobliwego w Zalesiu Śląskim
Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII
Copyright © 2020 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.