foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

W środku wsi przy ulicy Daszyńskiego stoi kapliczka – dzwonnica. Pochodzi ona z XVII wieku. Kapliczka jest murowana i otynkowana. Nad kapliczką unosi się drewniana dzwonnica pokryta czterospadowym dachem. Wąskie obrzeże kapliczki i dach pokryte są gontem (zwanym też szerdzioł). Na samym szczycie dachu na metalowej podstawce stoi metalowa kula, a na niej metalowy krzyż.
 
 
 
 
W murowanej kapliczce są dwa okrągłe okna (na wschodniej i zachodniej ścianie). Od strony południowej czterema stopniami wchodzi się do wnętrza kapliczki. W dzwonnicy do połowy lat czterdziestych XX wieku znajdował się mały dzwon zwany sygnaturką. Dźwięki sygnaturki ostrzegały mieszkańców przed niebezpieczeństwem i informowały o wybuchu pożaru we wiosce i w okolicy, oznajmiały zgon mieszkańca wsi i towarzyszyły mu w jego ostatniej drodze na cmentarz parafialny w Zalesiu Śląskim. Kiedy w 1945 roku w budynku karczmy utworzono kościół filialny p.w. św. Józefa, dzwon z kapliczki zdjęto i zawieszono na drewnianym zadaszonym rusztowaniu przed kościołem, gdzie obecnie znajduje się głaz – pomnik poległych i zmarłych w czasie II wojny światowej. Tym to dzwonem pierwszy kościelny Stanisław Swoboda rano w południe i wieczorem dzwonił na Anioł Pański oraz na pół godziny przed każdą Mszą Św., i nabożeństwem. Po nim tę funkcję przejęła Praksydra Kołodziej. W 1975 r. gruntownie przebudowano budynek Kościoła i wybudowano wieżę kościelną, w której zawieszono inny dzwon. Prawdopodobnie był to stary dzwon z kościoła z Zalesia Śląskiego. W Zalesiu Śląskim w dniu 16 października 1973 roku biskup pomocniczy Wacław Wycisk poświęcił nowe dzwony. Losy dzwonu z kapliczki były nieznane aż do roku 2008. 11 lipca dzwon zawieszono z powrotem na dawne miejsce. W latach 60-tych przeprowadzono gruntowny remont kapliczki-dzwonnicy i pokrycia dachowego. Obok kapliczki na czterostopniowym podwyższeniu stoi masywny krzyż kamienny z zawieszoną na nim figurą ukrzyżowanego Pana Jezusa. Krzyż ten powstał na początki XX wieku. Jak głosi legenda, krzyż jest wotum dziękczynnym mieszkańców wsi Lichynia za to, że powrócili do rodzinnej wioski z wojennej tułaczki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.