foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Na posesji prywatnej u państwa Brol został postawiony nowy krzyż. Został poświęcony 25.V.2001 roku przez proboszcza parafii Jemielnicy Henryka Pichenia. Pan Brol przed wieloma laty zakupił działkę na ulicy Wiejskiej 5 w Wierchlesiu. Przy oczyszczaniu zakupionej działki w ruinach szopy odnalazł figurę Pana Jezusa przybitego na krzyżu. Odkurzył i oczyścił figurę, umieścił w warsztacie. Odnowił i pomalował. Przez wiele lat leżała w małej kapliczce. Ciągle myślał, że Pan Jezus nie ma należytego miejsca. Figura ta kiedyś była zawieszona na drewnianym krzyżu na ulicy Wiejskiej. Na miejscu starego krzyża w 1930 roku został postawiony nowy krzyż murowany.

Prawdopodobnie tak Pan Jezus trafił do starej szopy Jakuba Kołodzieja. Pan Brol zrobił drewniany, duży krzyż. Umieścił figurę na krzyżu. Ucieszył się, że przybity Jezus jest na swoim miejscu. Rozmiarowo krzyż nie miał już miejsca w kaplicy. Długo myślał pan Brol gdzie można by postawić ten krzyż. Chciał i życzył sobie mieć Go blisko. Na postawienie nowego krzyża trzeba mieć pozwolenie i załatwić wiele formalności. Postawił krzyż przed swoim domem i ogrodzeniem na swojej posesji. Po wielu latach poniewierania zapomniany zabytek odnalazł swoje miejsce. W majowy wieczór odbyła się ceremonia poświęcenia. Udział w nabożeństwie wzięli mieszkańcy wsi Wierchlesie. Wieś wzbogaciła się o trzeci nowy nabytek z bardzo zabytkową figurą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.