foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Na posesji prywatnej u państwa Brol został postawiony nowy krzyż. Został poświęcony 25.V.2001 roku przez proboszcza parafii Jemielnicy Henryka Pichenia. Pan Brol przed wieloma laty zakupił działkę na ulicy Wiejskiej 5 w Wierchlesiu. Przy oczyszczaniu zakupionej działki w ruinach szopy odnalazł figurę Pana Jezusa przybitego na krzyżu. Odkurzył i oczyścił figurę, umieścił w warsztacie. Odnowił i pomalował. Przez wiele lat leżała w małej kapliczce. Ciągle myślał, że Pan Jezus nie ma należytego miejsca. Figura ta kiedyś była zawieszona na drewnianym krzyżu na ulicy Wiejskiej. Na miejscu starego krzyża w 1930 roku został postawiony nowy krzyż murowany.

Czytaj więcej: Wierchlesie - krzyż przy ulicy Polnej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Historia okazałego, betonowego krzyża stojącego w centrum miejscowości, przy głównej drodze prowadzącej ze Strzelec Opolskich w kierunku Zawadzkiego sięga schyłku XIX w. Krzyż został ufundowany i wybudowany w 1888 r., z okresu znacznie późniejszego pochodzi otaczający go ozdobny, metalowy płotek. Widnieje na nim napis w języku niemieckim: „Mein Jesus Barmherzigkeit”, nad którym we wnęce krzyża umieszczona jest figurka modlącej się Matki Boskiej. Krzyż został zniszczony w 2003 roku.

Czytaj więcej: Wierchlesie - krzyż

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Początki kapliczki w Wierchlesiu nie są znane, jednak, według informacji uzyskanych od mieszkańców, miała ona stać w tym miejscu już w 1717 r. Wiadomo, iż w 1889 r. były już w niej odprawiane nabożeństwa i msze święte. Jeszcze do niedawna w pobliżu kapliczki stały dwa ogromne drzewa, niemi świadkowie jej historycznych losów, jednak zostały one ścięte. W roku 1970  ubiegłego stulecia kapliczka została poddana renowacji, m.in. zostało dobudowane przed nią zadaszenie. Patronem kapliczki jest św. Jan Chrzciciel i w dniu jego wspomnienia odprawiana jest w niej uroczysta eucharystia. Jedna z wersji mówi, że początek kapliczce dał Wiktor Frej, który wybudował grotę po szczęśliwym powrocie z wojny. Obecna kapliczka pochodzi z 1963 r.

Czytaj więcej: Wierchlesie - kapliczka

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.