foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

W czasie gdy panowała we wsi zakaźna choroba (cholera). Ludzie codziennie umierali masowo. Duch św. ich oświecił, aby się udać z modlitwą błagalną do św. Sebastiana o pomoc. Jeszcze żyjący ludzie zebrali się i szli z procesją do kościoła parafialnego do Jemielnicy.

 

 

Tam padli twarzą do ziemi przed ołtarzem św. Sebastiana i prosili o pomoc. Ich próby zostały wysłuchane i mieszkańcy wsi Gąsiorowice przestali chorować na tę straszną chorobę. Od tego czasu ludzie ze wsi chodzą, co roku z procesją dn. 20.01. z obrazem św. Sebastiana. Obraz ten jest przechowywany w kaplicy wiejskiej w środku wsi. Obok kaplicy znajduje się krzyż jako wotum dziękczynne za wszystkie dobra co św. Sebastian uczynił mieszkańcom Gąsiorowic.

 

  

 
 
 

 

 Galeria zdjęć wraz dokładnym usytuowaniem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.