foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jadąc ulicą szkolną w stronę Bokowego, w lesie napotykamy pomarańczową, murowaną kapliczkę, która niedawno została odrestaurowana.
Jej powstanie łączy się ze smutna historią. Na przełomie 1899/1900 r. w miejscu gdzie dziś stoi kapliczka wydarzył się tragiczny wypadek.

 

Młoda para jechała tamtędy z okolic Kadłuba, Osieka na swój ślub. Gdy byli już na szczycie górki, w pewnej chwili zza krzaków wybiegła sarna, a przestraszone konie wywróciły kolaskę. Chcąc szybko uciec z tego miejsca, pociągnęły ją za sobą. Młodzi ponieśli śmierć na miejscu. Na pamiątkę tego zdarzenia w miejscu tym postawiono kapliczkę, nazywaną potocznie przez jej najbliższych mieszkańców „kapliczką na górce”.

 

  

 

 Galeria zdjęć wraz dokładnym usytuowaniem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.