foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za przejazdem kolejowym, po prawej stronie drogi prowadzącej do Siedlca stoi drewniany krzyż. Według informacji uzyskanych od mieszkańców, prawdopodobnie upamiętnia on zbrodnię dokonaną na leśniczym z Otmic Antonie Skworzu w miejscu położonym ok. 500 m. na zachód od krzyża.

 

 

    Z tą postacią wiąże się jeszcze inne miejsce lokalnej pamięci, a mianowicie tzw. „kamień Antona Skworza”. Ogrodzony drewnianym płotkiem leży ów kamień po prawej stronie leśnej drogi prowadzącej do Kamienia Śląskiego. Pochodzi z 1920 r., na co wskazuje wyryty na nim napis: „Anton Skworz, leśniczy. W dniu 23.03.1920 r. podczas wiernego spełniania obowiązku od skrytobójcy poległy”. Ówczesny hrabia Strachwitz z Kamienia Śląskiego, u którego służył A. Skworz, kazał postawić w tym miejscu kamień.
    Leśniczego zastrzelił kłusownik. Przez długie lata nie udało się wykryć zabójcy. Dopiero w 1961 r. w obliczu śmierci, gdy podczas wypalania wapna w oddziale Zakładów Wapienniczych w Kamieniu Śląskim zapaliło się na nim ubranie, sam wyjawił prawdę i przyznał się do zamordowania leśniczego.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.