foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kapliczka zbudowana została przez młynarza Antoniego Michnika w 1840 roku. Miał on dwie córki, które również poślubiły młynarzy, a w owych czasach było to intratny i dochodowy zawód, gdyż ludzie w większości sami wypiekali chleb w domowych piecach. Stąd też niejednokrotnie byli oni fundatorami krzyży, kapliczek, itp. Młynarz Michnik, wdzięczny Bogu za bogactwo, jakim go obdarzył, ufundował więc kapliczkę w swojej rodzinnej miejscowości. Po jego śmierci kapliczką opiekowali się jego potomkowie.

 

Pierwotnie w kapliczce znajdować się miała drewniana figura Matki Boskiej Fatimskiej, lecz ta zaginęła i obecnie zastępuje się umieszczona w tym miejscu i stojąca aż po dziś dzień figurka gipsowa.
Co roku w kapliczce odbywają się nabożeństwa majowe i różańcowe. Ponadto spełnia ona inną ważną rolę w parafii, jest bowiem ośrodkiem kultu Matki Boskiej Fatimskiej. Przez pewien czas (1972-1984) odbywały się w niej także lekcje religii dla dzieci przedszkolnych.
Raz w roku, we Wszystkich Świętych, w kapliczce odprawiana jest msza św. połączona z procesją na pobliski cmentarzyk, na którym spoczywają tragicznie zmarłe ofiary II wojny światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.