foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W ogrodzie przed domem rodziny Gabryś stoi od 1912 r. okazały krzyż. Ufundowali go przodkowie obecnych właścicieli posesji. Do 1912 r. na drodze przy skrzyżowaniu stał drewniany krzyż, nowy nie mógł jednak być ustawiony w tym samym miejscu. Polski napis, jaki był wyryty na krzyżu został usunięty w czasie drugiej wojny światowej. Dziś miejsce na napis jest puste.

 

 

Czytaj więcej: Ligota Czamborowa - Krzyż - ul. Leśna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Kolejny krzyż murowany zlokalizowany jest przy posesji państwa Bryś. W czasie poszerzania drogi został rozebrany a następnie ponownie odbudowany w obecnym miejscu. Po II wojnie światowej z krzyża usunięto marmurową płytę z napisem w języku niemieckim (w czasie jej usuwania płyta rozpadła się na kilka kawałków). Obecnie miejsce, które zajmował jest puste.

 

Czytaj więcej: Ligota Czamborowa - Krzyż - ul. 1 Maja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Kaplica ku czci św. Floriana i Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, znajdująca się w samym środku wsi, została wybudowana w 1674 r. W 1995 r. została odrestaurowana; otrzymała nową posadzkę, odmalowano ją na zewnątrz, pomalowano także jej wnętrze. Kilkanaście lat wcześniej w wieżyczce zawieszony został nowy, większy dzwon, a jej dach pokryto blachą.

 

 

Czytaj więcej: Ligota Czamborowa - Kapliczka św. Florian - ul. 1 Maja

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.