foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Borycz kapliczka i krzyż

Kapliczka pochodzi z 1 połowy XIX w. murowana, otynkowana, prostokątna z kwadratową wieżą od frontu, dach siodłowy kryty dachówką, wieża rozdzielona gzymsem na dwie kondygnacje, z których górna o ściętych narożnikach. Okna i drzwi zamknięte półkoliście. Wieża pokryta jest dachem czterospadowym z latarnią. Dzwonnica kapliczki pochodzi z 1786 roku. W roku 2008 mieszkańcy wsi zakupili do kapliczki dwie nowe figury. W roku 2009 kapliczka została wyremontowana.

 

 

Budowniczymi kapliczki byli bracia Warzechowie. Maks Warzecha był w latach 20-tych ubiegłego stulecia właścicielem młyna w Boryczy, a jego brat, który wybudował ów młyn wyjechał wkrótce po tym, jak został on utracony przez grę w karty, do Ameryki i zaginął tam bez wieści
We wnętrzu kapliczki znajduje się obraz matki Boskiej Różańcowej, malowany na blasze, o charakterze barokowym oraz dwie figury z tego okresu, które w okresie odpustu prowadzone są w uroczystej procesji do kościoła w Krośnicy oraz do kościoła w Raszowej. Obok kapliczki znajduje się marmurowy krzyż.

 Borycz kapliczka i krzyż

 Borcz kapliczka i krzyż

borycz - krzyz przy kapliczce

 

Informacje o remoncie znajdują się w "Strzelce Opolskim" nr 27 z 7 lipca 2009 roku.

 Galeria zdjęć wraz dokładnym usytuowaniem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.