foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Borycz krzyż na Łysej Górze

Na leśnym pagórku, przy drodze prowadzącej z Boryczy do Grodziska stoi piękny dębowy krzyż. Według miejscowej legendy, w miejscu gdzie stoi krzyż pochowano żołnierzy francuskich zmarłych od ran lub na skutek epidemii tyfusu w trakcie odwrotu armii napoleońskiej spod Moskwy.

 

 

 

Skąd wzięła się ta dziwna nazwa pagórka? Według przekazów najstarszych mieszkańców, na tym piaszczystym pagórku, otoczonym lasem, nigdy nic nie rosło. Chociaż dzisiaj na „Łysej Górze” rosną drzewa, to miejsce to jest ciągle żywe w ludzkiej pamięci.
Z „Łysą Górą” związanych jest kilka miejscowych legend. Podobno od zawsze ludzie bali się strachów, które tam można było spotkać. Wokół mogiły miała przechadzać się biała dama, a sami mieszkańcy starali się zjechać z pól położonych wokół pagórka jeszcze zanim dzwon kapliczki we wsi rozlegał się na Anioł Pański. Inna legenda głosi, że nawet w dzień (w samo południe) spotkać tam można czasem postać, wokół której krążą dzikie psy.

 Borycz krzyż na Łysej Górze

 Galeria zdjęć wraz dokładnym usytuowaniem

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.